Hogy ne az étel egyen meg téged

Ínyenc Fenevad

Spárgás tészta: itt az eredeti olasz recept

2025. május 12. - Ínyenc Fenevad

Aki szereti a spárgát és az olasz konyhát, annak egy egészen kiváló receptet mutatunk: a spárgás tészta receptjét, természetesen csakis az autentikus olasz elkészítési mód szerint. Ha igazán tökéletes spárgás tésztát akarsz készíteni, jó helyen jársz, ha pedig azt gondoltad eddig, hogy a spárga a tésztával nem passzol össze, akkor meg aztán igazán.

olasz_spargas_teszta_recept.jpg

Itt egy remek olasz spárgás tészta recept

A spárgaszezon közepén gyakran elgondolkodhatunk, hogy milyen fogásokhoz is használhatnánk fel ezt a csodás és egészséges alapanyagot. Ki is kell maxolni ezt a pár hetet, mert sajnos a spárga szezonja nagyon rövid idő alatt lefut.

Én a legtöbbször magában, sütőben sütve, olívaolajjal eszem a spárgát, mivel annyira szeretem, hogy sajnálom köretként vagy levesbe elhasználni. Ám mivel nagy rajongója vagyok az olasz konyhának (emiatt gyakran is írok eredeti olasz receptekről, például itt, itt és itt – ha nem akarsz lemaradni róluk, kövess be Facebookon), már régen ki akartam próbálni az itáliaiak spárgás tésztáját. Most sort kerítettem rá, és nagyon nem bántam meg. Nem szaporítom a szót, következzen a recept.

Olasz spárgás tészta: hozzávalók

Mint a legtöbb olasz tésztaételnek, ennek is kifejezetten kevés hozzávalója van, ám azokat jól meg kell válogatni. A spárgás tésztánál (szebb nevén pasta agli/con asparagi) a domináns elem egyértelműen a spárga lesz, ebből választhatunk szinte bármilyet (de zöld legyen, fehér spárgából az étel színtelen lesz), de azért a többi hozzávalóra is figyeljünk, különben a tésztaételünk nem lesz elég „olaszos”.

srargaszezon_olasz_spargas_teszta_recept.jpg

Szuper autentikus receptek tömegeit érheted el nálunk: kövess be minket Facebookon!

A remek minőségű olasz alapanyagokat – legfőképp a tésztát – nem szabad ugyanis megspórolni. Sose feledjük: az olaszok a tészta kedvéért eszik a tésztát, nem a szósz miatt: az utóbbi csak kiegészítő. Ha pedig valóban remek minőségű olasz tésztát eszünk, annak önmagában az íze és illata annyira kiváló, hogy néha még a szószt is sajnálom rá. Na de ennyi bevezető elég, nézzük is meg a hozzávalókat két főre:

  • Tészta. Hát ez adja magát, ugye. Egy fontos kritérium van: jó minőségű olasz tészta legyen. Figyelem: annak a márkának, aminek olaszos a neve, még nem biztos, hogy a származási helye is az. Nézzük meg a csomagolást, ha nem ismerjük az adott márkát (de őszintén szólva azért jobb egy remek márka mellett leragadni. Nekem is van kedvencem, de nem nevezem meg őket, mivel nem fizettek egy centet sem, a rosseb a pofájukba). A pasta agli asparagi-nak nincs egyértelműen preferált tésztatípusa: lehet spagettivel, tagliatellével, pennével, rigatonival, farfallével készíteni, tehát tényleg ki-ki válogathat kedvére. Tésztatípusonként változik, hogy mennyi gramm kell, de ökölszabályként a 100 gramm/fővel nem lövünk mellé. Van, amiből az optimálisnál ez több lehet, van olyan tészta, amiből kevés. Én spagettivel készítettem, ebből fejenként 80 gramm elég. Fontos tudni ugyanis, hogy az olaszok nem eszik degeszre magukat tésztából, sőt: mivel jellemzően a vacsora első fogásának eszik, kifejezetten szerény adagokat fogyasztanak belőle. Tessék átvenni a jó szokásukat.
  • Spárga. Hát, spárgás tészta enélkül szintén nehezen elkészíthető, ugye. Egy csomagnak (amit szokásosan a boltban, piacon veszünk) a fele-háromnegyede kell, attól függően, hogy mennyire vaskos az a csomag. Ennél pontosabban meghatározni én sem tudom.
  • Grana padano sajt. Gondolhatjátok, hogy ez itt a drága parmigiano reggiano helyettesítője, de nem: a legtöbb olasz granával készíti. Hogy miért? Jó kérdés, talán azért, mert itt elsősorban a spárga ízén van a hangsúly, és a sajt afféle állagjavítóként kell bele. Az alacsonyabbra engedett sztenderdek viszont nem azt jelentik, hogy el lehet kezdeni állatkodni trappistával és társaival, ne legyetek barbárok: ha olasz spárgás tésztát akartok készíteni, csináljátok rendesen olaszul. A grana padano a minimum és a maximum is ehhez az ételhez. Egy 100 grammos hasábnak majdnem az egésze, egy 200-nak értelemszerűen majdnem a fele kell bele.
  • Extraszűz olívaolaj. Ezt se spóroljátok meg: ne használjatok napraforgóolajat, vagy nem extraszűz olívát. Érződik a végeredményen nagyon. Nagyjából három evőkanál kell belőle.
  • Fokhagyma. Két gerezd kell belőle, de eggyel is működik.
  • Feketebors – a só mellett az egyetlen fűszer, ami spárgás tésztánkba kerül.

Receptötletekért, tippekért kövesd be az Ínyenc Fenevadat Facebookon!

Hogyan készül az olasz spárgás tészta?

Ahogy az olasz tésztaételeknél, a spárgás tésztánál is roppant egyszerű az elkészítési mód, de néhány ponton ezt is el lehet rontani. Szerencsére itt nem kell annyira patikamérlegen dolgozni, mint mondjuk a carbonaránál vagy a cacio e pepénél, de azért pár helyen lehet hibázni: ezekre külön felhívom majd a figyelmet. De nézzük is a folyamatot pontokba szedve:

  1. A spárga legalját vágjuk le, a szára kemény részére nincs szükségünk. A maradékot pedig hámozzuk meg, legalábbis a közepéig: ez egy olyan trükk, amivel krémesebbé tehetjük majd az ételt, hiszen a spárga szárának héja kemény, nem fő szét. Nem kell végig meghámozni, nagyjából a háromnegyedéig. Még mindig a nulladik pontban tegyünk oda főni a tésztának a vizet, bő vízzel dolgozzunk.
  2. A spárgát fejezzük le: vágjuk le a tetejét, és még mellé 1-2 centit a kemény szárból. Ezt tegyük félre, erre később lesz szükség. A szár maradék részét vágjuk apró karikákra.
  3. Serpenyőben az extraszűz olívaolajat kezdjük el hevíteni, benne egy gerezd fokhagymával. Nem kell a gerezdet szétnyomni, elég kicsit megtörni – az olaj bőven átveszi az ízét. Fontos viszont, hogy még akkor adjuk az olajhoz, amikor utóbbi még hideg.
  4. Amikor a fokhagyma már átadta magát az olajnak (hogy az olaj ne égjen el, meg lehet néha dönteni kissé a serpenyőt, hogy a fokhagymát jobban érje), mehet az olajba a felaprított spárga. Figyelem, a fejét ne tegyük bele, arra később lesz szükség.
  5. Az olajban piruló spárgaszár-karikákhoz adhatunk egy fél merőkanál vizet, és le is fedhetjük a serpenyőt. Így jobban átfő majd. Icipici sót adjunk hozzá. Néha keverjük meg.
  6. A spárga szára nagyjából 5-10 percig fog a serpenyőben főni, mire puha lesz. Ez alatt reszeljük apróra a sajtot: figyelem, a reszelő legapróbb lyukait használjuk, ugyanis minél pelyhesebb, apróbb sajtreszelékre lesz szükségünk, a szálasra reszelt verzió itt nem működik. Sajnos ezt nem tudjuk megspórolni.
  7. Ha a spárga elkészült, vegyük külön a vizével együtt. Akkor jó, ha már puha, de még zöld maradt a spárga (nagyon könnyű már barnára főzni, sajnos ezt a hibát most én is elkövettem, bevallom töredelmesen).
  8. A félrevett spárgaszárnak a kétharmadát a vizével együtt turmixoljuk teljesen pépesre.
  9. Ezen a ponton már lobognia kell a tésztavíznek: sózzuk meg gazdagon, és mehet bele a tészta. A tésztát pont addig főzd, amíg a csomagolás szerint kell (sőt, lehetőleg már egy perccel korábban vedd ki). Talán mondanom sem kell, de biztos, ami biztos: ne adj a vízhez olajat.
  10. Ugyanekkor tegyél pici olívaolajat a serpenyőbe, és tedd bele a spárga fejét egy újabb gerezd fokhagymával. Mehet hozzá egy fél merőkanál a tészta főzővizéből, és akár le is fedheted. Picit sózd meg, de ne nagyon.
  11. Amíg a tészta fő, és a spárga feje pirul a serpenyőben, lesz 5-6 perced nagyjából. Ezt az időt arra szánd, hogy a nagyon apróra reszelt sajthoz adj a tészta főzővizéből egy harmad/fél merőkanállal a tészta vizéből. Mikor kimered, hagyd pár másodpercet hűlni, hogy ne rántsa nagyon össze a sajtot. Akkor jó a vízmennyiség, ha egy nagyon sűrű kását kaptál, amiben szó szerint megáll a kanál. Borsozd meg ezt a csodás sajtkását.
  12. A tészta főzőideje egy perc múlva lejár. Kapcsold le a alatta a lángot, és az egész tésztát közvetlenül pakold át a serpenyőbe a spárgafejekre, és tedd bele a maradék spárgaszár-karikákat. Adj hozzá a vizéből egy fél merőkanállal, keverd össze (ha tudod, dobáld meg a serpenyőben, annál jobban tésztát keverni nem lehet). Add hozzá a leturmixolt spárgát, jól keverd el, rázd össze.
  13. Ha lejárt a maradék egy perc is, vedd le a tűzhelyről, tedd félre fél percre, majd add hozzá a vízzel elkevert sajtot. Keverd el, dobáld át a serpenyőben, amíg egy teljesen krémes, szószos (és remélhetőleg zöld) végeredményt nem kapsz.
  14. Ha ezzel megvagy, tálald ki egy tányérra, szórj rá tört borsot, majd jó étvággyal fogyaszd el. Ha pedig ízlett, és úgy gondolod, hogy remek ötletet adtam, kövess be Facebookon!

spargas_teszta_olasz_recept.jpg

Fotó: Ínyenc Fenevad

A bejegyzés trackback címe:

https://fenevad.blog.hu/api/trackback/id/tr6018857146
Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása