Az év utolsó napja a hagyományokat tekintve nagy jelentőséggel bír, hiszen az óévet magunk mögött hagyva egy új és talán jobb év elébe nézünk. Aki azt szeretné, hogy a következő éve szerencsés legyen, nem bízza a véletlenre. Milyen ételek hozzák meg a hőn áhított szerencsénket és a gazdagságot?
Ahány ház, annyi szokás - tartja a mondás. Így van ez a szilveszteri ételekkel is. Az év utolsó napján elfogyasztott ételekhez hiedelmek és jelentések is társulnak, amelyek a szerencsét és a bőséget hivatottak biztosítani az új évben. Korábbi bejegyzésünkben a bizarr karácsonyi ételek kerültek terítékre, most pedig egy szilveszteri szerencsehozó ételválogatással készültünk.
12 szerencsehozó szőlőszem
A spanyoloknál a hagyomány szerint aki 12 szőlőszemet elfogyaszt, amikor éjfélt üt az óra (minden harangszónál egyet), a következő évben szerencsés lesz. Minden szőlőszem egy hónapot jelképez. A babona szerint akinek nem sikerül időben megennie mind a 12 szem szőlőt, annak a következő év szerencsétlenséget hoz. Eszerint tavaly szilveszterkor nagyon lassan nyelték a szemeket a spanyolok...
Gazdagságot hozó lencse
A lencse nálunk is szerencsehozó étel, a bőség és a gazdagság szimbóluma. A sok apró szem a pénzt szimbolizálja, tehát minél többet fogyasztunk belőle, annál szerencsésebbek leszünk. A lencséhez hasonlóan más, aprószemű étel, mint a bab, rizs is hasonló szerencsehozó tulajdonsággal van felruházva a hagyomány szerint. A lencsét gyakran disznóhússal tálalják. A népi hagyomány szerint ahogy a disznó “befelé túr”, úgy jöjjön befelé a szerencsénk is, ellenkezőleg a baromfival, ami csak elkaparná a szerencsénket.
Ha még nem követsz minket Facebookon, kattints ide, hogy azonnal értesülj az új bejegyzéseinkről!
A hal elviszi a szerencsét?
Nálunk kevésbé jellemző a halfogyasztás az év utolsó napján, ugyanis úgy tartják, hogy a hal elviszi a szerencsét. Ezt ugye nem szeretnénk. Más kultúrákban azonban nagyon népszerű szilveszteri étel, hiszen a hal a termékenységet, a hosszú életet és a nagylelkűséget szimbolizálja. A skandinávok, a németek és a lengyelek körében is nagyon népszerű étel, náluk pácolt heringek, olajos halak biztosan kerülnek a szilveszteri asztalra (meg máskor is).
A szerencsét és boldogságot hozó rétes
Az ünnepek alatt az édes sütemények sem hiányozhatnak az asztalról. A hagyomány szerint ahogy a sült rétes csigavonalban csavarodik, úgy csavarodjon befelé a szerencsénk is, valamint ahány kásaszem van a bélesben, annyi pénzünk legyen az új évben.
Marcipán malac
Németországban és Ausztriában az asztalt szilveszterkor szerencsehozó marcipán malacokkal dekorálják ki. A bécsi pékségek az év ezen szakaszában tele vannak malac formájú édességekkel.
Soba tészta
Japánban hagyományosan hajdinatésztából készült toshikoshi soba levest fogyasztanak. Az étel jelentése: az óévet lezárni és átlépni az új évbe. A hosszú, vékony tészták a hosszú, egészséges életet szimbolizálják.
Fotó: Flickr/Megg
A mexikói Tamale
A tamale egy masa tésztából készült batyu hússal, sajttal töltve, amit kukoricahéjba csomagolnak és gőzölnek. Mexikóban tipikus ünnepi étel, amit az újév előtt a család nőtagjai összegyűlve készítenek el. Az év első napján menudot, azaz mexikói pacallevest fogyasztanak mellé.
Mindez természetesen csak babona, mi legalábbis azt valljuk, hogy az ember a saját szerencséjének a kovácsa. Ti milyen ételeket esztek szilveszterkor? Írjátok meg nekünk Facebook kommentben vagy e-mailben. Ha tetszett a bejegyzés kövessetek minket továbbra is! Az új évben is sok tartalommal jelentkezünk.
Forrás:
- Lesley Kennedy: 9 Lucky New Year's Food Traditions. 2020. december 22.
- Amanda Kludt: They eat what? New Year's food traditions around the world. 2019. december 11.
- Balassa Iván főszerk.: Magyar Néprajz IV. Életmód. Mindennapi és ünnepi étkezések. 1997.
Fotó: Pexels, Pixabay