Minden bizonnyal nem én vagyok az egyetlen, aki ismeri a mondást: “Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, és vacsorázz úgy, mint egy koldus.” Csodadiéták tömkelege javasolja ennek ellenkezőjét, vagy int óva a kiadós reggelitől, de most a németországi Lübecki Egyetem kutatócsoportja arra jutott, hogy a tartalmas étkezéssel több kalóriát égetünk.
A tudósok azt próbálták bizonyítani, hogy a nagy mennyiségű reggeli kedvezőbb hatással van szervezetünkre egy kiadós vacsoránál - segít megelőzni az elhízást és csökkenti a magas vércukorszintet - számol be az Euronews. Ennek oka az a most már igazolt tény, hogy reggel testünk hatékonyabban égeti a kalóriát, mint este.
“Eredményeink megmutatják, hogy a reggelire fogyasztott ételek a bevitt kalóriamennyiségtől függetlenül kétszer akkora hőképződést eredményeznek, mint ugyanez az étkezés egy esti időpontban.” Ez a kimutatás tehát újabb emlékeztető azoknak, akik még mindig alábecsülik a megfelelő mennyiségű reggeli jelentette előnyöket. A kutatás kulcsa: az étrend által indukált hőképződés (diet-induced thermogenesis). Ha neked sem ismerős a fogalom, ne aggódj, nem a műveltségeddel van gond. A nemzetközi sajtóban jóval nagyobb figyelmet szentelnek a terminológiának, itthon kevésbé találkozunk vele (helytelenül).
Lényegében egy olyan folyamatról van szó, amely az étkezés során a megnöveli az anyagcserét, és az így keletkező hő segíti a kalória elégetését.
Ha még nem követsz minket Facebookon, ide kattintva megteheted! Ne maradj le semmiről!
A tanulmány nem nevezhető újszerűnek a bőséges reggeli előnyeit taglaló kimutatások között, ám a korábbiak eddig még nem mérték az étrend által indukált hőképzés szintjét, amelyre most sor került. A német kutatók 16 alany bevonásával mutattak ki figyelemreméltó eredményeket. A vizsgált személyek három napig könnyű reggelit és magas kalóriatartalmú vacsorát kaptak, az ezt követő turnusban pedig fordítva.
A mérés kimutatta, hogy a bőséges reggeli esetén (azonos kalóriafogyasztás mellett) az étrend által indukált hőképzés szintje - és emiatt az emésztési képesség - 2,5-szer magasabb(nak bizonyult). Az étkezést követően a vércukor- és inzulinszint is kedvezőbben alakult a reggeli után, emellett szintén sikerült bizonyítani, hogy az alacsony kalóriatartalmú reggeli fogyasztása növeli az étvágyat, különösen az édességek tekintetében. Könnyű tehát belátnunk, hogy hiába lehetünk büszkék, hogy megálltuk a kiadós reggelit, ha a nap során ezt később kompenzáljuk - akkor már kevésbé hatékony kalóriaégetés terhe mellett.
Akik tehát még mindig a “reggel gyorsan bekapok valamit” táborába tartoznak, jobb, ha újragondolják szokásukat, ha egészségesen akarnak táplálkozni. Akik pedig a kalóriákkal folytatnak mindennapos harcot, mostantól ne féljenek jóllakni felkelés után.
Fotó: Pixabay