A fagyi, vagy szebb nevén fagylalt a nyári hőség egyik legnépszerűbb édessége. Sokak számára azonban kérdéses, hogy mennyire illik bele a diétába, illetve mennyi kalória található benne. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy általában mennyi kalória van egy gombóc fagyiban, mely fajták illenek jobban a diétába, és mennyire egészséges választás ez a hideg édesség. Emellett bepillantást nyerünk a fagyi készítésének folyamatába és történetébe is.
Mennyi kalória van a fagyiban?
Általánosságban elmondható, hogy egy gombóc fagyi kalóriatartalma természetesen a fagyi típusától és összetevőitől függ. Így csak közelítő értékeket lehet mondani: egy átlagos, (kb. 50-60 grammos) tejszínes fagylalt esetében egy gombóc körülbelül 100-150 kalóriát tartalmazhat. Tehát ha megeszünk 2-3 gombóc ilyen fagyit, az már hizlal rendesen: gyakorlatilag egy kisebb főétkezés kalóriatartalmának felel meg.
Ezzel szemben a vizes alapú sorbet vagy gyümölcsfagylalt kalóriatartalma jóval alacsonyabb, általában 70-90 kalória között mozog egy gombóc esetében. Máris nem mindegy tehát, hogy gyümölcsös vagy tejszínes alapú fagyit választunk. Szívás ez azoknak, akik a tejszíneset szeretik – én is közéjük tartozom.
Fagyi a diéta idején: belefér?
A diéta szempontjából az alacsonyabb kalóriatartalmú fagyik, mint például a sorbet vagy a joghurt alapú fagylalt előnyösebb választások lehetnek, ezek a fagyik hizlalnak legkevésbé. A sorbet, amely gyümölcsből és cukorból készül, nem tartalmaz tejterméket, így értelemszerűen kalóriaszegényebb alternatíva. A joghurtfagyi pedig probiotikumokat is tartalmazhat, ami még pluszban jótékony hatással van az emésztésre.
Fontos megjegyezni, hogy bár a fagyi kalóriatartalma változó, a mértékletes fogyasztás és a megfelelő választás segíthet abban, hogy a fagyi beleférjen egy egészséges diétába. Az alacsony cukortartalmú és természetes alapanyagokból készült fagyik pedig még egészségesebbek lehetnek. Ha fontos az alakunk, érdemes érdeklődni a fagyisnál, hogy melyik fagyiban mennyi kalória van.
Hogyan készül a fagyi?
Ha már a fagyi összetevőiről volt szó (hiszen ezek alapján dől el, hogy a fagyi hizlal-e vagy sem), nézzük meg, hogy készül a fagyi. A fagyi készítése egy összetett folyamat, amely számos lépést tartalmaz. Az alapvető összetevők a tej, tejszín, cukor és ízesítők, mint a vanília, csokoládé vagy gyümölcsök (jobb esetben, ugye). Az alábbiakban a fagyi készítésének főbb lépéseit ismertetjük, csak nagyon nagy vonalakban:
- Alapanyagok előkészítése: a tej és tejszín keverékét felmelegítik, majd hozzáadják a cukrot és a kiválasztott ízesítőket.
- Pasztörizálás: az alapkeveréket pasztörizálják, hogy elpusztítsák az esetleges baktériumokat.
- Hűtés és érlelés: a keveréket lehűtik, és néhány órán át érlelik, hogy az ízek összeérjenek.
- Fagyasztás és habosítás: az érlelt keveréket fagylaltgéppel habosítják és fagyasztják, hogy krémes állagot kapjon.
- Keverés és levegőztetés: a keverés során levegőt juttatnak a fagylaltba, hogy könnyű és habos legyen.
- Tárolás: a kész fagylaltot megfelelő hőmérsékleten tárolják, hogy megtartsa állagát és ízét.
Nyilván ezek a folyamatok fagyinként változhatnak: vannak valódi gyümölcsöt tartalmazó fagyik, vannak, amelyek csak aromát – és részben gyümölcsöt – tartalmaznak, és sajnos vannak olyanok is, amelyek legfőbb összetevője a fagyipor. Szerencsére Magyarországon is egyre gyakrabban találunk olyan fagyizókat, ahol érezhetően nagyon nagy részben gyümölcsből készül a fagyi, az élmény itt tényleg olyan, mintha magát a gyümölcsöt nyalogatnánk.
Mióta nyaljuk? A fagyi története
A fagyi története a források szerint több ezer évre nyúlik vissza, és számos kultúrában megtalálható valamilyen formában. (Nyilván nem úgy nézett ki, mint a mai fagyi, ebben biztosak lehetünk). Az első hasonló édességeket az ókori Kínában készítették, ahol havat és jeget kevertek gyümölcslével és mézzel. Ez kvázi olyan lehetett, mint a jégkása.
Európában a fagylalt elődjei a középkorban jelentek meg, de a mai értelemben vett fagylalt az 1600-as években kezdett elterjedni, főként Itáliában (hol máshol?). Az első ismert fagylalt receptet a jelenlegi ismereteink szerint Francesco Procopio dei Coltelli, egy szicíliai származású cukrász, jegyezte le, aki Párizsban nyitotta meg híres kávéházát, a Café Procope-t. Innen nézve tehát csak félig olasz találmány a gelato, de hát istenem, semmi sem lehet tökéletes.
A fagyi népszerűsége az 1800-as években tovább nőtt, különösen az Egyesült Államokban, ahol az ipari forradalomnak köszönhetően megjelentek az első fagylaltgyárak. Azóta a fagyi világszerte elterjedt és számos változata alakult ki. Ma már minden kontinensen találkozhatunk különböző fagylaltkülönlegességekkel, legyen szó az amerikai milkshake-ről, az olasz gelatóról vagy a japán mochi fagyiról. A különféle jégkrémekről meg nem is beszélve.
Van tipped igazán jó fagyizóra? Írd meg nekünk Facebook-kommentben! Ha már ott vagy, kövess is be.
Fotók: Pexels