A koronavírus járvány immár a mindennapjaink része: aki teheti, home officeban dolgozik, és az értelmesebbek el sem hagyják a lakást ilyenkor, ha nem muszáj. Az éttermek még nyitva tartanak, de a forgalmuk messze elmarad a normálistól – ez járvány idején jól is van így. Sokan pedig egyszerűen rettegnek attól, hogy nem lesz mit enniük, ezért képesek 8-10 kiló lisztet és 20 liter olajat is vásárolni. Nagyon rosszul teszik.
Természetesen célszerű most minél ritkábban látogatni a boltokat, ezért nem rossz ötlet az, hogy akár egy hónapra előre is megvegyük a legszükségesebb élelmiszereket. Feleslegesen sokat bespájzolni azonban teljesen értelmetlen – sajnos a romlandó élelmiszerek pótlását így is el kell látni, így a heti egy boltlátogatás nem kerülhető el. Sokan ekkor még vesznek 5 kiló lisztet, holott az előző 10 sem fogyott még el. Ez teljesen felesleges.
Sőt, nem csak értelmetlen, de rettenetesen káros is. Az alábbiakban pontokba gyűjtve elmagyarázzuk, miért rontunk markánsan az amúgy sem kedvező járványügyi és gazdasági helyzeten azzal, hogy megrohanjuk a boltokat.
Nagyobb eséllyel fertőződünk meg
Először is a legfontosabb, hogy a tömeges boltbajárással azt kockáztatjuk, hogy megfertőződünk. Minél többen vagyunk egy helyen, a vírusnak az annál nagyobb kánaán. Ha a korlátozó intézkedések bejelentése után rohanunk a boltba, akkor minden bizonnyal hatványozódik az ismeretlen esetszám. Így nehéz lesz megállítani a vírust. Menjünk csúcsidőn kívül, lehetőleg kevésbé zsúfolt élelmiszerboltokba (ha kell, autózzunk emiatt többet, a benzin most úgyis olcsó, a gyárleállásokkal pedig a környezet is levegőt vehet – csak hogy ne gondoljátok, hogy környezetszennyezésre buzdítalak titeket).
A boltok nem fognak bezárni
A boltok a legnagyobb esetszám mellett sem fognak bezárni. A kormányok bármilyen szigorú intézkedést is hoztak, arra nem volt példa, hogy az élelmiszerboltok bezártak volna. Az ellátási láncok sérülhetnek (az élelmiszerimport akadozhat), ez igaz, de épp ezért kell egyrészt takarékoskodni, másészt azért létfontosságú ágazatokat nem állítanak le.
Ha az élelmiszerhiánytól félünk, akkor mi okozunk élelmiszerhiányt
Ha az élelmiszerhiány miatt félünk, és ezért úgy spájzolunk be, mintha szőnyegbombázásra készülnénk, akkor azzal mi magunk idézzük elő az élelmiszerhiányt. Ha letaroljuk a polcokat, és annyi élelmet veszünk, hogy azt hetekig nem tudjuk elfogyasztani, akkor a normál fogyasztáshoz szokott élelmiszerboltok nem is tudják majd azt pótolni. Paradox, de mi okozzuk magunknak azt a hiányt, amitől annyira félünk.
Miattunk fognak nőni az árak
Az sem utolsó szempont, hogy az árakat is felverjük ezzel. Mit tenne a kiskereskedő, ha minden árszint mellett viszik a termékét, mint a cukrot (vagy pont azt)? Felemeni az árat. És még a megemelt árak mellett is vinni fogjuk, mint a bolondok. Eközben munkahelyek tömegével fognak megszűnni a válsághelyzet miatt, a fizetések biztosan nem nőnek, így az áremelkedés duplán sújt majd minket. Akarjuk ezt?
Kiprovokáljuk a limitált mennyiségeket
Ha ez így megy tovább, akkor a boltok be fogják vezetni, hogy csak egy bizonyos maximált mennyiséget vásárolhatunk minden termékből. Ez részben megoldaná a problémát, de ha tehetjük, kerüljük ezt el.
Túlterheljük a boltok munkatársait
Túlterheljük a kereskedelmi dolgozókat, és fertőzésveszélynek tesszük ki őket. Amellett, hogy ez megintcsak ellátási problémákat okozna, figyelembe vehetnénk a szolidaritási szempontokat is.
Ez csak hat ok volt, de még többet is tudnék írni, de nem fogok. Bízom benne, hogy ennyi elég volt ahhoz, hogy meggyőzzelek: ne spájzolj be! Nagyon nagy bajt tudsz vele okozni.
Az Ínyenc Fenevad szerkesztősége elkötelezett a koronavírus elleni harcban. Minden eszközt megragadunk, hogy arra buzdítsuk az olvasóinkat, ha tehetik, maradjanak otthon. A vírus az emberi találkozások során terjed: ha minimalizáljuk az interakciókat, akkor a vírus terjedése is lassul. Emiatt a következő hetekben nem teszünk közzé étteremkritikát, cserébe színes ötletekkel, izgalmas receptekkel jelentkezünk majd, hogy az ízlelőbimbóink se szenvedjék meg a bezártságot. Ha pedig vége ennek az őrületnek, teljes erővel visszatérünk az éttermekbe.
Érdekes receptötletekért, érdekes beszámolókért kövess minket a Facebookon! Ne maradj le semmiről!
Fotó: Pixabay
Az utolsó 100 komment: