Logo Pic
Dr Hessler 2025. március 05.

Ukrajna középkorban kezdődő harca a függetlenségért

Ukrajna vagyis a Fekete-tenger északi partjai mentén elnyúló több mint fél millió négyzetkilométeres határszél (oroszul: kraji = határ / u kraji = határmenti) ami egy sztyeppés termő-terület volt az ősi időktól kezdve, az ókori és kora-középkori időkben még szkíta, kazár és tatár uralom alatt állt. Valamivel később, a XIV. században lett a litván és lengyel hódítások célpontja. Ekkor az egyesülő litván - lengyel állam lovascsapatai és lovagja fokozatosan bekebelezték közös birodalmukba az ukrán területeket. Ez egy új 300 éves időszakot eredményezett Ukrajna történelmében, mégpedig a lengyel uralom korát. Az ukránok ezekben az évszázadokban kezdtek elkülönülni az oroszoktól - beloruszoktól saját néppé formálódva. 

A XIV és XVII. század között azonban elnyomás alatt álltak. A közpkorban erős Lengyel Királyság még Európa hatalmas részét uralta keleten. A lengyel uralom Ukrajnában kitolódott egészen 1667 -ig, amikor egy 13 éven át tartó lengyel - orosz háborút következett. A katolikus lengyelek és a görög-keleti oroszok között súlyos harcok folytak ekkor, melyekbe a közben megerősödő szintén görög-keleti ruszin identitású kozákok az oroszokat támogatták. A háborúban bukkant fel az ukránok első nagy nemzeti hőse Bohdan Hmelnickij (1595-1657) zaporozsjai kozák hetman. Bár nem tudta megteremteni a független Ukrajnát, a lengyel elnyomást lerázta. 

hmelnyickij.jpg

Bohdan Hmelnickij hetman. Forrás: wikipedia.org

A háború végére viszont Ukrajna keleti részeit, egészen pontosan a Dnyeperen túli vidékeit bekebelezte az erősödő Orosz Birodalom. Ezt az Andruszovói béke rögzítette 1667-ben. A főváros, Kijev is ekkor került orosz fennhatóság alá. (Véglegesen 1686 -tól.) Alig több, mint egy évszázaddal később (1795 -ben) a maradék területek is az oroszokhoz kerültek, főleg Nagy Katalin terjeszkedő politikájának köszönhetően. Innentől több mint egy évszázadon keresztül (1795-1917) az orosz elnyomás maradéktalanul érvényesült Ukrajna felett.

Az alábbi térképen Ukrajna a Lengyel-Litván Birodalom részeként látható:

ukrajna_map_1650.jpgA kép forrása: LINK 

Ukrajna első önállósodási sikerét (legalábbis az újkorban) az 1917 -es esztendő hozta el, amikor 3 évre megalakulhatott végre a független Ukrajna. Ám 1920 -ban a polgárháborús Szovjet-Orosz Államban a kommunisták kerültek fölénybe, így a Vörös Hadsereg megszállta a területet. Ukrajna hosszú időre újra orosz elnyomás alá került. Ezen időszakban történt egy fontos határmódosítás 1954-ben, amikor Hruscsov egy bürokratikus döntéssel Ukrajnához csatolta a Krímet. Akkor még senki nem gondolta, hogy ennek később komoly jelentősége lesz még. Ukrajna egészen 1991 augusztus 24 -ig lett a Szovjetunió része. Az említett napon viszont kikiálthatta függetlenségét.

Az ország viszontagságai azonban 22 évvel később folytatódtak: 2013 novemberében Viktor Janukovics elnök váratlanul felfüggesztette az Európai Unióval zajló csatlakozási tárgyalásokat és inkább a Putyinnal való összefogást választotta. Az ukrán nép fellázadt és 2013 decemberére a kijevi Majdan tér lett a tiltakozások középpontja. Két hónappal később, 2014 februárjára a Majdanon már fegyvert ragadtak a felkelők és szabályos utcai harcok alakultak ki.

Február 21 -re Janukovics feladta a küzdelmet és Putyinhoz menekült Oroszországba. A kijevi főteret ekkorra már 100 holtest borította. Ukrajnában a parlament kezébe került a hatalom, új választásokat írtak ki és az elnöki széket Petro Porosenko foglalta el. Közben 2014 március elsején az orosz hadsereg megszállta az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet, majd támogatni kezdte a kelet-ukrajnai szakadár csapatok küzdelmeit. Porosenko 2018 november 29 -én kijelentette a világnak: "Vlagyimir Putyin el akarja foglalni Ukrajnát", majd országában azonnali hadiállapotot vezetett be. Később 2019-ben Petro Porosenko elvesztette a választást és hatalomra került Volodimir Zelenszkij a jogász végzettségű de a szórakoztatással és médiával foglalkozó üzletember.

Közben 2022. február 21-én Oroszország hivatalosan elismerte a kelet-ukrajnai szakadár donyecki és luhanszki „népköztársaságokat” és „békefenntartónak” nevezett csapatokat küldött a területre. 2022. február 24-én hajnalban az orosz hadsereg megtámadta Ukrajnát.

Híres ukránok a világban: Olga Kurilenko (színésznő), Mila Kunis (színésznő), Vitalij Klicsko (ökölvívó), Milla Jovovich (színésznő), ukrán felmenőkkel rendelkező: Leonardo DiCaprio (színész), Steven Spielberg (rendező). allec_lent_napijegyzet.jpg

Vissza a címlapra
Napi jegyzet
Történelem és érdekességek a régmúlt korokból jegyzetek formájában, Thomas Mann gondolata jegyében: "Mélységes mély a múltnak kútja".
Legjobban pörgő posztok
Nagyik – Az ízek öröksége, szeretetből főzve
GastroGuide • 6 nap
Napi érdekes - 570
JTom • 6 nap
A Lazio elleni mérkőzés
Apuleius • 7 nap
Zhu Jiner 352,5 ponttal nyerte a FIDE női nagydíj 2024-2025 sorozatát! - Gratulálok! - FIDE Women’s Grand Prix VI. szakasz 2025-05-06 - 15 - Ausztria
Sakk-mester • 14 nap
Osimhen továbbra is elsődleges célpont
venember83 • 5 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>